Záhada zmizelých mobilů – Recyklohraní – 2. stupeň
Datum: 10. 12. 2024V posledních letech se v mnoha domácnostech objevuje problém s nefunkčními a starými mobilními telefony, které se hromadí v šuplících, na polici nebo ve skříních. Mnozí se ptají: co s nimi? A jak je správně recyklovat, aby neškodily životnímu prostředí? Odpovědí na tyto otázky jsme hledali v úkolu Recyklohraní s názvem Záhada zmizelých mobilů.
Do této aktivity se zapojili žáci 6. – 9. třídy. Vše začalo krátkým instruktážním videem. Následovala diskuze o důležitosti třídění a správné recyklaci mobilních telefonů, které obsahují cenné materiály – zlato, stříbro, měď,…. Tyto je možné znovu využít.
Pokud skončí mobilní telefony na skládce, může to vést ke znečištění půdy a vody nebezpečnými látkami, jako je olovo, kadmium nebo rtuť, které se uvolňují při rozkladu. Tyto toxické látky mohou mít vážné důsledky pro ekosystémy i zdraví lidí.
S žáky jsme si připomněli sběr mobilních telefonů v rámci soutěže Starý mobil pro Remobil, která vyvrcholí v lednu 2025.
Žáci 9. třídy vyplňovali dotazníky online. Osmáci odpovídali na otázky v pracovním listu a tři nejzajímavější otázky a odpovědi zpracovali formou tabulek a grafů.
Sedmáci se zaměřili na vytvoření prezentace, kde řešili problém přehřívání baterií a mobilních telefonů, jak těmto problémům předcházet a jak správně o mobily pečovat.
Deváťáci připravili pro výzkum v šesté třídě dotazník podle svých návrhů. Dotazník zpracovali zábavnou formou v programu KAHOOT.
Na závěr jsme si shrnuli získané informace. Zopakovali jsme si, že recyklace mobilů přispívá ke snižování těžby přírodních surovin, čímž se šetří přírodní prostředí a snižuje energetická náročnost výroby nových produktů. Dále jsme si připomněli, že odevzdáním nefunkčních telefonů do specializovaných sběrných míst, prodejem do recyklačních center nebo jejich zapojením do programů, které zařízení renovují a prodávají, můžeme jako jednotlivci významně přispět k ochraně přírody.