Dnes je 26. 10. 2024, svátek má Erik, zítra Šarlota, Zoe

Oddělování složek směsi filtrací a krystalizací – Ch 8

Datum: 19. 10. 2024

Žáci 8. třídy si v hodině chemie vyzkoušeli oddělování složek směsi filtrací a následnou krystalizací.

Nejdříve jsme si zopakovali základní bezpečnostní pravidla při laboratorní práci.

Žáci se potom rozdělili do skupin a připravili si chemické nádobí a pomůcky. Část třídy si smíchala vodu s pískem a solí, druhá část potom vodu s pískem a modrou skalicí. Po sestavení  aparatury si žáci vyzkoušeli  filtraci přes filtrační papír, který zachytil pouze písek. Vzniklý filtrát opatrně nahřívali nad lihovým kahanem a odpařovali postupně vodu. V odpařovací misce  pozorovali částečky soli nebo modré skalice.

Během laboratorní práce postupně doplňovali pozorované údaje do protokolu.

Další metodou, kterou si příští hodinu vyzkoušíme, bude oblíbená chromatografie na křídě a filtračním papíru.