Dnes je 8. 9. 2024, svátek má Mariana, zítra Daniela

Tangram - Inf 6

Datum: 13. 6. 2024

Co je vlastně tangram? Tangram je hlavolam na principu puzzle složený ze sedmi destiček geometrických tvarů: pět trojúhelníků, jeden čtverec a jeden rovnoběžník, které společně vytvářejí základní čtverec. Kombinací těchto částí se skládají různé plošné obrazce. Existuje několik tisíc možných variant.

Tangram je původem čínská skládačka rozvíjející nejen představivost a estetiku, ale také manipulativní a další schopnosti.

Se šesťáky jsme si nejdříve probrali historii tangramu. Pro naše skládání jsme si vyrobili jednotlivé dílky z barevných papírů a zalaminovali.

Žáci si nejdříve skládali obrázky jednotlivě a později i ve skupinách a zasoutěžili si mezi sebou. Po prvních úspěšně složených předlohách si vyhledávali další tvary na internetu a skládali je. Postupně se dostali ke stínovým obrázkům, skládačkám zvířat, písmen a číslic.

Žáci se do této aktivity pustili s chutí a postupným sestavováním různých předloh se zdokonalovali a zrychlovali. Později skládali obrazce i podle vlastní fantazie.