Dnes je 8. 9. 2024, svátek má Mariana, zítra Daniela

Legiovlak - zastávka Hevlín – 6. a 9. třída

Datum: 13. 6. 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918-1920. Pomáhá veřejnosti a především mládeži obnovovat povědomí o čs. legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.

Nádraží Hevlín je jedenáctou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky.

Žáci šesté a deváté třídy využili této možnosti a 13. 6. 2024 se zúčastnili komentované prohlídky.

S deváťáky jsme si před exkurzí objasnili pojmy, které se k legiovlaku váží, v zeměpise jsme si ukázali místa, kde se legionáři pohybovali  a pustili jsme si krátký film.

Odborný výklad prováděli  průvodci v replikách legionářských stejnokrojů. Vše začalo krátkým filmem. Poté následovala prohlídka 14 zrekonstruovaných vagónů. Žáci si postupně prohlédli vůz polní pošty, těplušky, zdravotní, filmový, velitelský, štábní, obrněný, prodejní, krejčovský, kovářský (zrekonstruován na Slovensku), ubytovací a  plošinový  vůz. Ve všech vozech bylo zrekonstruované  vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a řada fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Žákům se samozřejmě nejvíce líbil vůz s vystavenými zbraněmi, ve kterém si zbraně nejenom prohlédli, ale i osahali.

Děkujeme za velmi zajímavé povídání o životě a boji čs. legionářů na Transsibiřské magistrále.